Prečo sú certifikáty kvality čoraz žiadanejšie aj pri malých a stredných podnikoch?
Zatiaľ čo v minulosti boli certifikáty kvality pre mnohých úplne neznámy pojem, dnes sa vďaka ich popularite a čoraz vyššiemu dôrazu kladenému na kvalitu, ekológiu či bezpečnosť stávajú bežnou súčasťou malých a stredných podnikov. Ide o spôsob, ako si overiť a získať „čierne na bielom“, že procesy v podniku sú nastavené správne a zabezpečujú čo najkvalitnejší výstup – finálny produkt alebo službu. Cieľom certifikátov je podľa konkrétneho typu certifikátov buď zefektívnenie procesov v podniku, zvýšenie kvality procesov, bezpečnosti na pracovisku či nastavenie procesov tak, aby sa minimalizoval negatívny dopad na životné prostredie.
Certifikát ISO 9001
Azda najznámejším ISO certifikátom je Medzinárodná norma ISO 9001:2015 vydaná na SR pod názvom Systém manažérstva kvality. Tento certifikát by sa dal nazvať aj prívlastkom univerzálny, keďže vhodný je tak pre veľké podniky a korporácie, ako aj stredné a malé podniky, či dokonca živnostníkov. Prínos certifikátu je v zlepšení procesov v podniku, zvýšenie dôveryhodnosti a image, ako aj zvýšenie konkurencieschopnosti na čoraz rýchlejšie sa vyvíjajúcom trhu.
Cena certifikátu ISO 9001 sa môže v závislosti od spoločnosti vykonávajúcej certifikačný audit líšiť, preto je vhodné spraviť si menší prieskum trhu a cenovej hladiny týchto služieb. Ide o investíciu, ktorá sa síce neprejaví priamo v krátkom časovom období, ale z dlhodobého hľadiska je vysoko pravdepodobné, že certifikát prinesie pozitívny efekt celej spoločnosti alebo podniku.
Nároky na bezpečnosť sú čoraz vyššie
Čo sa týka bezpečnosti na pracovisku, tým sa zaoberá certifikát OHSAS 18001, pričom dôraz je kladený najmä na prevenciu. Spolu s normami ISO 9001 a ISO 14001 vytvára integrovaný systém manažérstva – IMS.
Zavedenie týchto noriem síce vyžaduje úsilie, energiu, čas a financie, no ide o určité štandardy, ktoré by mal moderný podnik súčasnosti spĺňať.