Čistenie a regenerácia DPF filtra – ako na to?

DPF filter alebo filter pevných častíc sa pri prevádzke zanáša usadeninami. To nie je nič prekvapivé a pravdepodobne to viete. V tomto článku si ozrejmíme, ako postupovať pri čistení a regenerácii takto zaneseného filtra pevných častíc

Filter pevných častíc sa dokáže regenerovať. Väčšinou vodiči nemajú tušenie ako správne spustiť regeneráciu DPF, avšak ide o pomerne jednoduchú záležitosť. Prvý spôsob regenerácie je pasívny a prebieha samostatne pri správnej teplote výfukových plynov, to znamená v rozmedzí 350 – 500 °C. Pre dosiahnutie teploty výfukových plynov v tomto rozmedzí je potrebná rýchla a dynamická jazda pri vysokých otáčkach. Preto by ste sa nemali zdráhať svojho štvornohého miláčika občas poriadne prevetrať.

Aktívna regenerácia sa vykonáva prostredníctvom riadiacej jednotky

Druhý spôsob regenerácie je aktívna regenerácia filtra pevných častíc. Pre aktívnu regeneráciu je potrebné dosiahnutie ešte vyššej teploty a to približne 650°C. Spustenie aktívnej regenerácie filtra pevných častíc má za úlohu riadiaca jednotka, ktorá ho automaticky spustí pri dosiahnutí určitej hranice zanesenia. Riadiaca jednotka rozpozná túto hranicu porovnaním tlaku pred a za DPF filtrom alebo po uplynutí určitého času prevádzky vozidla.

Ideálne bez prerušenia

Potrebné je, aby regenerácia filtra pevných častíc prebehla až do konca, pokiaľ dôjde viackrát k jej prerušeniu v DPF nastane vznik ďalších usadenín. Výsledkom môže byť zapchanie filtra a spustenie núdzového režimu. Môže dôjsť aj k poškodeniu filtra pevných častíc a potrebné bude zaobstarať repas DPF.

Svoju úlohu v aktívnej regenerácii DPF plní aj oxidačný katalyzátor, ktorý počas čistenia rozpaľuje vstrekovanú naftu a dopomáha, aby sa pri DPF dosiahla teplota dosahujúca až 700°C. Katalyzátor sa nachádza pred filtrom pevných častíc a plní tak rolu akéhosi horáku.

Veríme, že sme Vám v tomto článku objasnili a priblížili proces aktívnej a pasívnej regenerácie filtra pevných častíc. Avšak ani táto regenerácia nemusí byť stále dostatočná a z času na čas je potrebné vyhľadať pomoc profesionálov a siahnuť po servisnej regenerácii či čistení DPF.