Čím sa líši herná myš od kancelárskej?
Práca na PC je nevyhnutnou súčasťou života dnešnej doby. Snáď každý už musí raz za čas PC využívať, k čomu nevyhnutne patrí aj myš k PC. Veľa ľudí má v počítači tiež svoj veľký koníček – počítačové hry.
Hráči a ľudia, ktorí majú počítač ako celodenné súčasť práce, zvyčajne vedia, aké rozdiely sú medzi hernými a obyčajnými kancelárskymi myšami. Pre bežného užívateľa, ktorý si ide len občas prečítať správy alebo niečo objednať, to však môže byť záhadou. Poďme sa preto na hlavné rozdiely týchto typov myší pozrieť.
Držanie myši
Herné myši sú ergonomicky tvarované, takže padnú do ruky ako uliate. Z hernej myši vás teda nebude bolieť ruka, preto sú vhodné aj pre dlhodobejšie prácu s PC. Môžete s ňou pracovať napríklad 12 hodín denne, a napriek tomu to bude úplne pohodlné.
Na druhej strane kancelárske myši tak pohodlné držanie nemajú. Samozrejme sú tiež do istej miery tvarované tak, aby sa s nimi dobre pracovalo, nikdy sa však ich držanie nevyrovná myši hernej. Samozrejme záleží na konkrétnom type, každá počítačová myš je trochu iná.
Citlivosť myši
Herné myši snáď vždy umožňujú vlastné nastavenie citlivosti. To ocenia najviac práve hráči, pretože v hrách je citlivosť dôležitá. Avšak aj ktokoľvek iný, kto hráčom nie je, môže toto nastavenie uvítať, nie vždy totiž pôvodná citlivosť človeku vyhovuje. Niektoré kancelárske myši môžu mať nastavenie citlivosti tiež, určite však nie tak rozsiahle, ako myši herné, a vo väčšine prípadov ho nemajú jednoducho vôbec.
Tlačidlá
Kancelárska myš má štandardne tri tlačidlá – ľavé, pravé a koliesko. Pre bežné používanie či prácu úplne dostačujúce. Hranie hier však vyžaduje tlačidiel ideálne čo najviac, a práve preto ich herné myši viac majú. V hrách si na ne potom môžete nastaviť funkcie podľa vlastného uváženia, čo hranie často veľmi uľahčí. Niekedy však môžete tieto tlačidlá využiť aj pri bežnom používaní PC, niektoré herné myši majú totiž napr. Tlačidla „späť“ alebo „vpred“, ktorÉ využije každý.
Design
Kým kancelárske myši sú spravidla obyčajné, nevýrazné a striedme, u herných myší si výrobcovia s dizajnom takmer vždy radi vyhrajú. Herné myši sú preto dizajnovo prepracované, farebné, niekedy dokonca svietivé a výrazné. Môžete tak vyberať z množstva a množstva rôznych designov, aké výrobcovia ponúkajú.
Herné myši sú často aj podsvietené, čo nemusí síce každému vyhovovať, avšak pre niekoho iného je to skvelá vec. Aj samotné podsvietenie môže byť vo všetkých možných farbách, niektoré myši majú dokonca farbu a intenzitu svetla nastaviteľnú. Dokonca sa môžete stretnúť s myšou, ktorej podsvietenie pokrýva celé RGB spektrum a môže tak všetky farby plynule striedať.
Ktorá je lepšia?
Samozrejme nedá sa povedať, ktorý z týchto typov je lepší. Každému vyhovuje niečo iné a každá myš je tiež určená k niečomu inému. Herné myši sú, už podľa názvu, uspôsobené skrátka na hranie hier, zatiaľ čo kancelárske do kancelárie.
Avšak aj herná myš môže byť skvelým pomocníkom pri práci v kancelárii, rovnako tak, ako je možné hrať hry s kancelársku myšou, aj keď každý hráč vie, že to skrátka nie je ono. Výber myši tiež nezáleží len od jej typu. Záleží tiež, či je myš bezdrôtová, alebo s káblom, kto a prečo ju vlastne bude používať, kde ju bude používať, … Rozhodnutie, ktorá vám vyhovuje viac, je skrátka na vás. Viac na inComputer.sk.