Benefity LED svetiel

LED diódy oproti tradičným žiarovkám ponúkajú niekoľko výhod. Sú veľmi efektívne a praktické. Čo LED diódy ponúkajú a prečo sú také prospešné a obľúbené sa dozviete v tomto článku.

Dlhá životnosť

Komponenty LED a spôsob, akým generujú svetlo, výrazne predlžujú ich životnosť. Umožňuje to jej nízka úroveň tepla, odolnosť a energetická účinnosť.

Niektoré lacnejšie LED žiarovky vydržia len asi 5 000 hodín, čo je stále o 4 000 – 3 000 hodín dlhšie ako priemerná životnosť žiaroviek. Mnohé značkové LED žiarovky vydržia viac ako 25 000 hodín.

Energetická účinnosť

LED diódy sú schopné premeniť približne 70 % ich energie na svetlo. Vďaka tomu sú efektívnejšie ako iné žiarovky, ktoré strácajú veľa energie tým, že ju premieňajú na teplo. Len 6-wattová LED žiarovka vyžaruje rovnaké množstvo svetla ako 40-wattová žiarovka a vďaka nižšej teplote je to bezpečnejšie.  Navyše, LED svetlá majú vyššiu úroveň jasu.

Výnimočný rozsah farieb

LED diódy ponúkajú širokú škálu farieb a farebných teplôt bez použitia gélov, alebo filtrov, ktoré sa môžu časom vypáliť, či vyblednúť. Pri LED svetlách sa mení dióda (alebo jej fosforový povlak), aby sa zmenila farba vyžarovaného svetla, takže sa môžete spoľahnúť na rovnaký odtieň až do konca životnosti žiarovky.

Nízke vyžarované teplo

Premenou energie na svetlo, miesto tepla sú LED diódy schopné pracovať pri výrazne nižšej teplote ako iné typy žiaroviek.

To málo tepla, ktoré LED diódy vygenerujú, je odvádzané špeciálnym chladičom, ktorý teplo absorbuje a odvádza preč od diód. Zatiaľ čo svietidlo môže byť teplé na dotyk, samotné LED diódy nevyžarujú infračervené žiarenie. Preto, že nespôsobujú vyblednutie sa často používajú na zobrazovanie umeleckých diel, no populárne sú napríklad aj v aute ako moderné LED parkovačky.

Spoľahlivosť

LED svietidlá, napríklad skvelé LED H4 diódy, sú odolnou a spoľahlivou formou osvetlenia. Bezpečne fungujú pri nižších teplotách a vydržia viac než iné žiarovky, pretože nemajú vlákna ani iné krehké časti. Vďaka tomu sú ideálne na použitie v oblastiach s kolísavou teplotou, či nepriaznivým počasím.

Okamžité osvetlenie

Na rozdiel od kompaktných žiariviek, ktorých zahriatie trvá niekoľko minút, LED diódy fungujú pri plnom jase od okamihu, keď prepnete spínač.