Ako správne vybrať tesnenie
Mechanické tesnenia patria k najsofistikovanejších a najkomplikovanejším mechanickým komponentom, ktoré sú kľúčové pre rôzne typy čerpadiel, reakčných syntéz, turbínových kompresorov, ponorných motorov a pod. Tesniaci výkon tesnenia a životnosť závisia od mnohých faktorov, ako je výber správneho typu tesnenia, presnosť stroja, správna inštalácia a použitie.
Metóda výberu
Tesnenie je potrebné zvoliť v súlade s prevádzkovými podmienkami a vlastnosťami stroja. V niektorých prípadoch je potrebné zvoliť tesnenie s odolnosťou voči vysokej teplote, inokedy zas tesnenie odolné voči nízkym teplotám hlboko pod bodom mrazu., Takisto existujú tesnenia, ktoré sú konštruované primárne proti vysokému tlaku alebo korózii. Podľa spôsobu použitia je potrebné prispôsobiť materiál a štruktúru tesnenia, pričom hlavné parametre sú: tlak v dutine tesnenia (MPa), teplota kvapaliny (℃), prevádzková rýchlosť (m/s), charakteristika kvapaliny atď. Pokiaľ si nie ste istý, vždy je lepšie sa poradiť s odborníkom, ktorý vám odporučí tesnenia presne podľa vašich potrieb, resp. podľa potrieb daného stroja.
Najpoužívanejšie typy tesnení:
- Jedným z najčastejšie využívaných typov tesnení sú kvalitné ploché tesnenia. Vyrábajú sa z gumy, plastu, plste alebo v podobe tesniacej či grafitovej dosky. Tento typ tesnenia sa používa na utesnenie rôznych potrubí, ako napríklad vodovodné, plynové alebo ropné potrubia.
- Ďalším nemenej často používaným typom sú overené rotačné tesnenia, ktoré používajú najmä v strojárstve a sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých strojov či mechanizmov. Ich primárnou funkciou je zabrániť úniku kvapaliny, ide teda o hydraulické tesnenia. Vyrábajú sa z mäkkých kovov, technických plastov a elastomerov.
Niektoré stroje alebo zariadenia vyžadujú špecifické tesnenia, ktoré nemusíte nájsť bežne v obchode. Avšak profesionálni výrobcovia tesnení ponúkajú expresnú výrobu tesnenia na mieru, pričom vám poradia aj s voľbou správneho materiálu a podobne.