Ako sa starať o Vášho štvorkolesového miláčika?

Vzťah k autám majú ľudia rôzni. Niektorí na nich nedajú dopustiť a každú voľnú chvíľu venujú zveľaďovaniu alebo čisteniu svojho auta. Pre ostatných je auto len dopravným prostriedkom, ktorý plní praktickú funkciu premiestňovania z bodu A do bodu B. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, základná starostlivosť o Váš automobil by mala byť samozrejmosťou.

Kontrola tlaku v pneumatikách, oleja a povinná výbava

Pred každou jazdou, v praxi skôr pred každou dlhšou jazdou, by ste určite mali prekontrolovať tlak v pneumatikách a stav oleja. Pokiaľ je tlak v niektorej z pneumatík nižší, dochádza k podhusteniu pneumatík, čím sa daná pneumatika opotrebuje vo zvýšenej miere. Okrem toho dochádza k zhoršeniu jazdných vlastností automobilu. Pneumatiky môžete jednoducho dofúkať kompresorom takmer na každej čerpacej stanici.

Čo sa týka oleja, vec sa má takto – ak je hladina pod ryskou, treba doliať, nie však preliať. Pri dolievaní oleja nechcete, aby hladina prekročila hranicu MAX na ryske. K pravidelnej kontrole taktiež patrí kontrola povinnej výbavy – skontrolujte si najmä expiračnú dobu Vašej lekárničky. Pokiaľ sa jedná o dlhšie jazdy, dobre si skontrolujte funkčnosť nezávislého kúrenia, aby ste na ceste neostali nemilo prekvapení.

Zabezpečenie auta pred krádežou

Autá mizli v minulosti a miznú aj teraz. Rastúca úroveň bezpečnostných systémov to zlodejom značne komplikuje, avšak stále sa nájde mnoho takých, ktorých to neodradí. Vyberte si spoľahlivé zabezpečenie pre svoje auto. Taktiež by ste si mali vyberať čo najbezpečnejšie lokality na parkovanie, predovšetkým vo veľkých mestách alebo v zahraničí. Radšej investovať pár eur do stráženého parkoviska, ako riskovať odcudzenie svojho vozidla.

Čistota a lesk

Nech už máte k autu akýkoľvek vzťah, pokiaľ je v ňom čisto, určite sa v ňom budete aj lepšie cítiť. Pravidelným staraním sa o čistotu interiéru a exteriéru vozidla všeobecne zlepšíte jeho stav a pri prípadnom predaji v budúcnosti tak môže mať auto väčšiu hodnotu.