Ako sa brániť alergii?

Pokiaľ ste alergik alebo astmatik, dobre viete, aké peklo môže alergia spraviť. Svrbenie a štípanie očí, ťažké dýchanie ako po balíku cigariet či kýchanie a plný nos. To všetko sú časté príznaky alergie. Niekomu sa prejavujú len v občasných a jemných náznakoch, iní musia alergii podriadiť časť ich zvykov či činností. Ako vlastne s alergiou bojovať?

Alergia na peľ alebo senná nádcha

Proti tomuto typu alergie sa dá najefektívnejšie brániť obmedzením vychádzok von za slnečných dní. Vysoké teploty v kombinácii s vetrom, ktorý peľ rozfúkava všade navôkol je „smrteľnou“ kombináciou pre každého alergika trpiaceho sennou nádchou.

Ďalšími spôsobmi ako sa brániť je montáž sieťky proti peľu na oknách alebo používanie čističky vzduchu. Taktiež sa vyhnite sušeniu oblečenia vonku alebo na okne. Zabránite tak zachyteniu peľu na oblečení, ktorý by vám následne pri nosení priniesol nepríjemnú alergickú reakciu.

Alergia na plesne

Alergická reakcia na pleseň zasahuje predovšetkým dýchacie ústrojenstvo. Brániť sa jej môžete zabezpečením optimálnej teploty v byte. Riziko plesne je najmä v starších domoch a bytoch, preto ak ste alergik a chystáte sa sťahovať, vyhnite sa podobným nehnuteľnostiam. Vetrajte často miestnosti, v ktorých je tendencia tvorby plesne – kúpeľňa, špajza ale aj kuchyňa.

Alergia na roztoče

Samotné roztoče sú pre človeka neškodné, avšak pokiaľ ste alergický práve na týchto malých parazitov, veľa šťastia. Brániť sa môžete pravidelným praním oblečenia a posteľného prádla pri teplote 60 stupňov Celzia.

Pravidelné utieranie prachu by malo byť v takomto prípade samozrejmosťou. Dobre spravíte aj reguláciou vlhkosti vzduchu v rozmedzí 40 – 50 %. Zvlhčovač či odvlhčovač vzduchu nie je zlou kúpou.

Alergie na zvieratá

Vyhýbajte sa im a ľuďom, ktorí s nimi žijú.